Църногорски манастир |
По тази програма към министерството на земеделието има изисквания църквите да станат юридически лица. Пет църкви вече са обрени и ще бъдат възстановени за около 2 милиона лева. Остават още 39 милиона лева по тази програма, дано усвояемостта им не остане само 1 или 10%.
Демокрацията завари България с около 7000 църкви, голяма част от тях бяха порутени и състоянието им се влошаваше.
Малко история - в България най-старите църкви са от IV-V век. Някои от тях и сега са действащи - "Свети Георги" и "Света София". След това са строени през Средновековието и Възраждането, събаряни от завоеватели или земетресения, но въпреки това хората са продължавали да ги строят отново и да ги възстановяват.
Да не забравяме, че през Възраждането храмовете придобиват и друго значение освен място за духовно упование на вярващите - те стават стълбове на националната идентичност. Обикновено църковните настоятелства са създавали и читалища, и театри и т.н. Затова тези храмове на българската духовност са така обичани, тачени и пазени от населението. Толкова много, че дори комунистите не посмяха да посегнат на храмовете, за разлика от Русия, където храмове са били разрушавани чак до 1966 г.
В същото време обаче много църкви запустяха поради огромните размествания на населението - много села се обезлюдиха или изчезнаха, населението мигрира към града.
Във времето на прехода през последните двайсетина години пък усилията на вярващите и на църковните настоятелства (доколкото ги има) доведоха да възстановяването на няколко десетки храмове и мантастири, но оставаха още стотици.
При сегашното правителство бе приета програма към дирекцията по вероизповеданията за възстановяване на максимален брой църкви. Описани бяха най-застрашените от разруха и започнаха да се търсят средства за тяхното възстановяване. Немалко църкви бяха възстановени от самите църковни настоятелства благодарение на спонсорството на бизнесмени. Или бяха построени нови църкви там, където нямаше.
По програмата освен ежегодната държавна субсидия за ремонт на църкви (тя е малка, около 3 милиона лева), правителството няколко пъти със специални постановления прие средства за възстановяване на църкви или строеж на нови.
Между тях известни станаха църквите "Св. св. Кирил и Методий" в Созопол, която трябваше да приюти мощите на Йоан Предтеча, 5 църкви в Бургас, в Сливен и др.
Ако някой се запита какво толкова е направено в манастирите, бих му посочил възстановения Гигински манастир. Той се намира в един беден край, където едва ли миряните и монасите можеха сами да се справят.
Но инициативният отец монах Никанор (бивш брокер на Уолстрийт) се справи със задачата и успя да направи един от най-красивите български манастири.
Клисурският манастир е едно бижу - може би пример за всички останали манастири как трябва да се действа. Любопитното е, че е населен от двайсетина монахини, които избягаха от Македония, и с техните усилия и с усилията на митрополит Дометиян бяха възстановени сградите.
Впрочем в България има 215 манастира. Около някои от тях вече се развива туризъм. В споменатия Клисурски манастир например помещенията за монасите са превърнати в модерна хотелска част, като е запазена старата архитектура. И в Гигинския манастир има хотелска част в старинен стил. Много предприемчиви монаси предлагат и типични манастирски продукти. Монахът Никанор например е направил биволовъдна ферма по европейски изисквания и произвежда кисело мляко, а в момента очаква лиценз и за биволски суджуци.
А иначе за църквите трябва да се търсят още средства. В момента в България се строят 728 църкви, между които 7 съборни храма над500 кв.м. Най-големият се строи в София - 1218 кв.м - става дума за църквата “Свети Стефан” в Южния парк; “Св. Прокопий Варненски” във Варна, църквата в кв. Меден рудник в Бургас, църквите в Ловеч, Монтана, Ямбол.
Автор: Божидар Димитров
Източник: 24chasa.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар