вторник, 19 май 2015 г.

Икона на Богородица Милваща в Църногорския манастир

Хиляди миряни се стекоха в неделя в Църногорската света обител над брезнишкото село Гигинци да се поклонят на чудодейния образ на Пресвета Богородица и да се помолят за застъпничеството на Божията майка пред Спасителя. Опашката се изви чак до манастирските порти, а хората с малки деца на ръце, възрастни и болни стояха с часове, за да зърнат с очите си и да докоснат с устни чудодейната светиня.

Иконата бе донесена в Църногорския манастир "Св. Безсребреници Козма и Дамян" надвечер на 16 май от игумена на Германския манастир "Св. Йоан Рилски" йеромонах Пимен. С лития тя беше внесена в стария манастирски храм и посрещната с подобаващи молитвени последования, а от там, отново с лития бе настанена в параклиса "Св. Силуан Атонски" в новото манастирско крило. В събота през деня манастирът се напълни с хора, дошли за предстоящото всенощно бдение. Верните духовни чеда на архимандрит Евгений - игумен на манастира, бяха дошли преди всички, за да помогнат в подготовката за посрещането на многобройните гости.

По традиция бяха дошли и отряд казаци в празнични униформи, чийто съюз има за свой духовен старец архимандрит Евгени. Този път с тях в манастира дойде и представителят на РПЦ в София архимандрит Филип (Василцев). Сред расоносците - енорийски свещеници и монаси, бяха и монахини и послушници от Ресиловския манастир, водени от достигналата достолепна възраст игумения Мелания. Да украсят богослужбите с вдъхновените правослани песнопения пристигнаха два църковни хора. От Гърция дойде хорът на Йоан Хасанидис към манастира "Св. Теодора" в Солун, а от Сандански доведе своите ученици от "Фенер" отец Владко Тасков.

Бдението започна в 20 ч и продължи близо 10 часа, до ранните зори на другия ден. Богослужението оглави игуменът на Германския манастир йеромонах Пимен.

На другия ден от ранни зори пред вратите на храма се изви опашка от хора, дошли да се поклонят пред чудодейната икона. Мнозина не бяха разбрали, че вместо очакваната "Надежда за обезнадеждените" от манастира "Панагия Миртия" в Западна Гърция е пристигнала друга светиня.

След като заради неуредени административни процедури гръцките власти не допуснаха тя да пътува зад граница за първи път от вековната си история, монасите организатори отец Пимен и отец Никанор успяха да не разочароват вярата и надеждата на богомолния народ и от специален засекретен музеен фонд изнесоха за поклонение икона на Милващата Богородица, с вградени в нея мощи на св. Харалампий, св. Дионисий Константинополски, св. Пантелеймон, св. Петка Търновска и частица от честния Кръст.

Иконата е пренесена у нас по време на Първата световна война от специална войскова част, когато създадена от Богдан Филов "културна рота" е прибрала в пределите на родината много културни и религиозни ценности. Тя е била носена от монаси таксидиоти, които събирали помощи за манастирите и с пребиваването й на различни места са свързани много чудеса. "Св. Богородица не ни оставя без надежда и по милост Божия ще имаме възможността да се поклоним на чудотворната икона от манастира Косиница", обясни йеромонах Пимен и насърчи смутените: "Нека да не забравяме, че като православни християни, пред която и икона на Св. Богородица да се молим, ние всъщност се обръщаме и към тази, която е най-голяма Ходатайка за нашите грехове и телесни недъзи пред Господа Иисуса Христа."

Празничната света литургия в неделя оглави епископ Теодосий. С благословението на Негово светейшество патриарх Неофит той пристигна специално за това от Велико Търново.

След службата манастирът посрещна като скъп гост Светейшия патриарх Архипастирът благослови хилядите богомолци, а мнозина и успяха да си вземат лично от него благословение, целувайки му десница. На празничния обяд беше и викарият на Софийска епархия Браницки епископ Григорий. Патриарх Неофит подари на светата обител икона на св. Силуан Атонски, чието име носи новата манастирска църква. Братството върна жеста, като подари на Светейшия икона на Баташките новомъченици, чиято памет се честваше в неделя.


През целия ден до останалата прибрана в засекретено хранилище близо 100 г. светиня бдяха като пазители на православието казаците. Често се налагаше на мнозина да се обяснява, че иконите са свети и не се пипат с ръка, а само с устни а за да се изрази преклонението пред светите образи на светиите, към които отправяме молитви, се правят поклони. "Не е редно иконите да се трият с ръце, които често са потни и мръсни, така благодатта не се увеличава, а се отнема", обясняваха търпеливо духовниците. Опашката от хора пък се извиваше до късна вечер, а и в понеделник от изгрев слънце. Поради големия интерес иконата ще остане в светата обител над село Гигинци през цялата седмица до 25 май.


А някои от миряните вече се хвалят, че Милващата Богородица е направила чудо за тях. Жена със силни болки сподели, че страданието е стихнало щом се помолила на Божията майка. Монахиня, прекарала нощта край иконата, довери съкровено, че е усетила невероятната й сила. "Почувствах необичаен трепет и вълнение", сподели с близки млада столичанка, намерила пътя към Бога сравнително скоро. Смирено и кротко остана момченце с аутизъм по време на литургията, продължила около 4 часа.

"Хората се молят на Бога да облекчи страданията им, да им даде търпение да понесат по-леко трудностите и бедите, но Господ по свой аршин решава кому какво е отредено, защото предназначението на човека е да угоди на Бога и да се уподоби на Бога", учеше богомолния народ архимандрит Евгений.

Източник: standartnews.com